Museum MAXXI
Rzym
13.04.2019
W Rzymie zagościłam już drugi raz. Jednak teraz, postanowiłam głównie skupić się na obiektach architektury nowoczesnej. Oczywiście punktem obowiązkowym było Muzeum MAXXI zaprojektowane przez Zahę Hadid. Znajdziecie tutaj krótki opis, dużo zdjęć oraz film z tego miejsca. Zapraszam do oglądania i komentowania.
Łamiąc siatkę urbanistyczną
Muzeum Maxxi to pierwsze włoskie muzeum poświęcone artystycznej działalności w XXI w. Złożone z dwóch instytucji - do spraw artystycznych i architektonicznych. Oficjalne otwarcie miało miejsce w 2010 roku. Zaprojektowane przez Zahę Hadid - pierwszą kobietę, która zdobyła nagrodę Pritzkera (rok 2004). W 1999 roku wygrała ona międzynarodowy konkurs na koncepcję. Obiekt znajduje się na uboczu miasta, w dzielnicy Flaminio. Wybudowane zostało na terenach dawnych koszar wojskowych. Swym organicznym kształtem przełamuje ortogonalną siatkę urbanistyczną stworzoną dookoła przez budynki mieszkalne i magazyny. Ścieżka piesza przed budynkiem stanowi połączenie dwóch części dzielnicy, które wcześniej były oddzielone.
Dynamiczna rzeźba architektoniczna
Według koncepcji, muzeum miało być dostępne dla wszystkich, bez stawiania jednoznacznej granicy pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzem. Kształt jest swobodnie wyznaczany przez zbiegi linii - betonowych ścian, które na przecięciach naturalnie tworzą pomieszczenia wystawowe. Płynne, sinusoidalne kształty, możliwość wykorzystania naturalnego światła, różnorodność pomieszczeń, są to składowe definiujące tu funkcjonalność i ciekawy wygląd. Dzięki zastosowaniu betonowych ścian oraz transparentnego dachu z żaluzjami, za pomocą którego można sterować dopływem światła dziennego, tworzy się niesamowity klimat we wnętrzu. Centrum muzeum stanowi wysoki hol, znajdujący się przy głównym wejściu. Opleciony z każdej strony przez ciemne wstęgi stalowych schodów wiodące nas po kolejnych poziomach wystaw.
Więcej niż muzeum
Budynek został zaprojektowany tak, by mogły tam być wystawiane różnorodne formy artystyczne. Znalazło się tu miejsce dla malarstwa, fotografii, rzeźby, video artu, architektury oraz wydarzeń kulturalnych (koncert, impreza, happening). W środku znajdziemy 3 poziomy galerii wystawowych, audytorium, kawiarnię, bibliotekę, księgarnię, miejsce do nauki i wypoczynku, a przed budynkiem plac służący do organizacji różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Będąc tam odniosłam wrażenie, że jest to miejsce szczególne dla mieszkańców. W weekendy zbiera się tam całkiem sporo ludzi by spędzić razem czas. Nie brakuje krzeseł, leżaków, muzyki, czy nawet jedzenia :)
Z ciekawostek dodam, że studenci kierunków artystycznych i architektury mają wstęp za darmo. Bilet dla dorosłego to koszt 12 euro.
Źródła: