Ciudad de las Artes y las Ciencias
Miasto Sztuki i Nauki
Walencja
15.10.2019
Walencja - miasto architektury nowoczesnej i plaż
Walencje zapamiętałam jako miasto kontrastów i plaż - tutaj nowoczesna architektura splata się z tą historyczną, a do tego miasto położone jest zaraz nad Morzem Śródziemnym i posiada przepiękne, piaszczyste plaże. Na bilety lotnicze do Walencji polowałam już dłuższy czas. Chciałam odwiedzić to miasto przede wszystkim ze względu na kompleks Ciudad de las Artes y las Ciencia czyli Miasto Sztuki i Nauki, które od dawna planowałam zobaczyć i sfotografować. Początkiem lata 2019 udało mi się znaleźć bilety na stronie Ryanair po bardzo przyzwoitej cenie - na połowę października. Od dawna planowałam także wyjazd z moimi koleżankami, które uwielbiają morze, plaże i wysokie temperatury - zupełnie inaczej niż ja :) Osobiście wolę zwiedzać miasta i to jeszcze najlepiej, żeby było tam sporo nowoczesnej architektury! Walencja okazała się świetnym wyborem, bo one mogły leżeć na piaszczystych plażach Walencji, a ja mogłam całe dnie spędzać w nowoczesnym jej zakątku - Mieście Sztuki i Nauki.
Walencja na wakacje, na weekend? Co tak naprawdę warto zobaczyć i w ile?
Na ile tak naprawdę warto wybrać się do Walencji? To zależy oczywiście od tego jakie się ma cele w zwiedzaniu, ale uważam, że 3-5 dni jest całkowicie wystarczające, żeby zwiedzić wszystkie ważniejsze miejsca. Znajdzie się też dużo czasu na leniuchowanie, czy wolniejszy dzień spędzony na plaży bądź w parku. My byliśmy tam 4 pełne dni, podczas których udało nam się zwiedzić Miasto Sztuki i Nauki (z zewnętrz), zwiedzić całe oceanarium i załapać się na pokaz w delfinarium, zwiedzić centrum miasta - podczas wycieczki Free Tour, przejść cały obszar Ogrodów Turii, odwiedzić plaże, a mi udało się także zwiedzić Operę i Muzeum Księcia Filipa.
Ciekawostka z historii miasta wzięta
Wiecie, że Walencja jako jedno z nielicznych miast ma ogromne, zielone bulwary w centrum miasta? Kiedyś, rzeka Turia przepływała przez sam środek miasta. W połowie lat 50. rzeka po gwałtownej ulewie wylała i zalała centrum Walencji, oczywiście niosąc wielkie zniszczenia. Po tym incydencie postanowiono przenieść bieg rzeki, a w starym korycie powstał 110 hektarowy park - Ogrody Turii. Teren zielony można przemierzyć pieszo, bądź na rowerze/hulajnodze. Po drodze znajdziemy obiekty sportowe, Ogród Botaniczny i różne sekcje podzielone na konkretne aktywności.
Ciudad de las Artes y las Ciencia czyli walencka dzielnica przyszłości
To miejsce jest obowiązkowe do odwiedzenia przez pasjonatów architektury, ale i nie tylko. Niepowtarzalny kompleks, jedyny w swoim rodzaju. Przez mieszkańców nazywany także “dzielnicą przyszłości”. Miejsce o łącznej powierzchni 350 000 m², zostało zaprojektowane przez Santiago Calatravę - hiszpańskiego architekta i inżyniera budownictwa, który projektuje w jednym z najbardziej rozpoznawalnych stylów. Jego architektura bardzo przypomina organizmy żywe. Bardzo polecam wybrać się tam także w nocy - miast jest spektakularnie oświetlone i mimo późnej pory tętni życiem. W skład kompleksu wchodzą:
L’Hemisfèric czyli planetarium, kino IMAX, można tu także obejrzeć spektakl laserowy.
największe w Europie oceanarium, a także delfinarium. L’Oceanogràfic – otwarte od 2002 r. o łącznej powierzchni 110 000 m² z ponad 500 gatunkami pływających zwierząt.
El Museu de les Ciències Príncipe Felipe czyli Muzeum Nauki księcia Filipa – muzeum nauki i techniki XXI wieku. Możemy tutaj znaleźć wiele wystaw interaktywnych i przyrządów do przeprowadzania eksperymentów. Niestety poza głównymi wystawami, cała reszta jest tylko w j. Hiszpańskim, co było dla mnie problemem.
El Palau de les Arts Reina Sofía – budynek opery, przypominający mi wynurzającą się rybę. Stanowi siedzibę Orkiestry Wspólnoty Autonomicznej Walencji. Pierwsza inscenizacja opery odbyła się tutaj 25 października 2006 roku.
L'Àgora - multifunkcjonalna, zadaszona przestrzeń, w której można zorganizować różnorodne wydarzenia.
L’Umbracle – zadaszony pasaż położony w południowej części kompleksu; ma 320 m szerokości i 60 m długości. Tutaj mieści się dwupiętrowy parking dla samochodów a górę zdobi przepiękna alejka z egzotycznymi roślinami. Stąd można rzucić okiem z góry na resztę miasta Sztuki i Nauki, a w nocy to miejsce zamienia się w centrum nocnego życia - na wydzielonej części znajduje się klub i dyskoteka.
W tym wpisie chciałabym skupić się głównie na Operze i trochę opowiedzieć o Oceanarium, bo właśnie tam spędziłam najwięcej czasu.
Opera
Opera w Walencji - budynek zaprojektowany tak, by służył jednocześnie jako opera i obiekt, który dodaje wartości do terenu, na którym powstał. Pałac Sztuk w Walencji ma 40 m2 i mieści w jednym czasie do 4 tysięcy widzów. Opera ma 14 pięter ponad powierzchnią i 3 kondygnacje podziemne. We wnętrzu mieszczą się 4 sale odpowiednie do wystawiania opery, teatru, baletu czy koncertów. Ogromny, wypukły i zakrzywiony dach przykrywa budowlę o długości 230 metrów oraz wysokości 75 metrów i ma jedynie 2 punkty podparcia. Jedno z nich - długa noga, spoczywa na ziemi i znajduje się zaraz przed wejściem głównym, drugie to zakończenie dachu od strony szklanego foyer, które jest zawieszone nad wodą.
Do środka możemy wejść, kupując wcześniej bilety na wycieczkę po wnętrzu Opery. Można to zrobić przez internet, jak i na miejscu. Oprowadzanie prowadzone jest w języku hiszpańskim, a później tłumaczone na angielski :) Podczas zwiedzania kolejnych płaszczyzn i pięter obiektu można zauważyć, że betonowe elementy są często przeplatane z ogromnymi przeszkleniami, a na jednym z najwyższych pięter możemy podziwiać egzotyczny ogród, który widać także z poziomu ulicy.
Sala Principal, czyli sala główna to trzecia co do wielkości sala na świecie i jest w stanie pomieścić 1700 widzów. Mogą odbywać się opery, koncerty, jak i balet.
Kolejnym pomieszczeniem jest Auditori, czyli audytorium, w którym 1490 osób ma możliwość obcowania z najwyższej klasy sprzętem audio i video. To tutaj mogą odbywać się imprezy, koncerty. Obok tej sali, znajduje się ogród z egzotycznymi roślinami, z którego rozpościera się piękny widok na miasto.
Aula Magistral to kolejna sala na 378 osób. To bardziej kameralna część budynku. Miejsce idealne na spektakle dramatyczne, konferencje, czy wykłady.
Teatre Martín i Soler jest to teatr, który mieści się obok Palau de les Arts. Jego nazwa pochodzi od wybitnego muzyka uważanego w Walencji za najznakomitszego kompozytora. Dysponuje 400 miejscami siedzącymi. Miejsce idealne dla spektakli operowych małych i średnich formatów.
Źródła: